Rekordet me te cuditshem ne te gjith boten

Shko poshtė

Rekordet me te cuditshem ne te gjith boten Empty Rekordet me te cuditshem ne te gjith boten

Mesazh nga **_THE GODFATHER_** prej Thu Mar 20, 2008 5:11 pm

Rekordet Botėrore janė tė panumėrta, edhe mė tė shumtė nė numėr personat qė i mbajnė ato. Jo mė kot ėshtė krijuar libri Guinness i rekordeve botėrore, ku ēdo vit regjistron gjithēka tė re dhe tė paarritur mė parė nė ēdo fushė tė jetės.

Njerėzit bėjnė gjithfarė ēmendurish, prandaj kjo ėshtė njė ndėr temat mė tė gjera nė botė. Mbledhja e kėtyre rekordeve ėshtė njė sfidė mė vete. Ekzistojnė me qindra mijėra rekorde botėrore tė ēuditshme dhe mahnitėse, dhe seleksionimi i tyre kėrkon kohė dhe mundim. Pėr njė rekord tė vėnė nė botė ekzistojnė me qindra tė tjerė tė pa dokumentuar. Revista "Neatorama" ka listuar 20 rekorde botėrore mė tė mirė dhe mė tė ēuditshėm, duke lėnė prapa shumė tė tjerė.
E mrekullueshme ėshtė makina mė e madhe nė botė, 4X4, e cila ėshtė fare normale, me pėrjashtim tė gomave gjigante tė pėrdorura nga ushtria amerikane nė vitet '50 pėr transport.
Motoēikleta mė madhe nė botė, ajo e ndėrtuar nė Kaliforni nga njė person i pasionuar pėr motoēikleta, ėshtė prova e vėrtetė se ēfarė mund tė ndėrtojė njeriu vetėm me vullnet dhe kokėfortėsi. Ka dhe tė "apasionuar" tė tjerė, tė cilėt e kanė tė vėshtirė tė shkėputen nga kolltuku i preferuar, dhe pėr kėtė arsye ndėrtojnė dhe divanin mė tė shpejtė nė botė.
Ky klasifikim nuk pėrfshin turkun me hundėn mė tė madhe nė botė, atė prej 8.8 centimetrash, qė i pėrket Mehmet Ozyurek, i cili vazhdon tė fitojė ēdo vit nė konkursin e hundės mė tė gjatė nė Turqi.
Ndėr rekordet e tjera qė papėrmendura nė kėtė shkrim ėshtė edhe rekordi i hedhjes mė gjatė tė xhuxhave, tė cilin e ka vendosur nė vitin 2002 britaniku Jimmy Leonard, kur ka hedhur njė xhuxh tė quajtur "Lenny gjigandi" nė njė distancė prej mė shumė se 33 metrash.
Rekordin e vetullave mė tė gjata nė botė, atyre prej 20 centimetrash, e ka thyer amerikani Leonard Traenkenschuh. Tre ndėr personat me flokė mė tė gjata nė vesh janė indianė.
Nė tė njėjtėn kohė rekordin pėr flokėt dhe mustaqet mė tė gjata nė botė e mbajnė dy indianė. Nuk ka si tė ndodhte ndryshe, kur nderi i njė burri matet me gjatėsinė e mustaqeve. Nė kėtė kulturė, nėse do ta lėndosh me tė vėrtetė njė person, atėherė dėnimi mė i rėndė do tė ishte ai t'i prisje mustaqet. Edhe pse India njihet si shteti me njerėzit me talente ndėr mė tė ēuditshmet, "rekordthyesa" ka nė tė gjithė botėn.
Makina mė e madhe nė botė
Ky automjet ėshtė ndėrtuar nga Bob dhe Marilyn Chandler, nga st. Louis, Misuri. "Bigfoot #5" ėshtė krijuar nė verėn e vitit 1986, me qėllimin e vetėm pėr tė shfrytėzuar rrotat e gjata "Firestone Tundra". Fillimisht rrotat janė pėrdorur pėr trenin e tokės nė Alaskė, nga ushtria amerikane nė vitet '50. Automjeti sot qėndron nė muzeun nė St. Louis.
Mobilja mė e shpejtė nė botė
Ky divan pėrveēse ėshtė i rehatshėm, ėshtė edhe i shpejtė, duke iu dėrguar ku tė doni ju. Mobilja konsiderohet njė mjet i ligjshėm rrugor, pasi ka targė dhe mini motor. Ėshtė i pajisur me njė mbulesė leopardi, mbajtėsen e picės nė rolin e timonit, frena dore dhe njė copė ēokollate ku mund tė zgjidhni katėr marshet e mundshme dhe ka njė shpejtėsi prej 87 mph.
Lėkura me elastike nė botė
Lėkura mė elastike nė botė i pėrket Garry Turner nga Caistor, Lincolnshire, Angli. Ai tėrhoqi lėkurėn e barkut me njė distencė prej 15.8 centimetrash duke u regjistruar kėshtu nė librin "Guinness" tė rekordeve. Garry vuan nga njė sėmundje e rrallė e quajtur "Sindroma Elhers-Danlos", njė ērregullim i indeve lidhės qė ndodhen poshtė lėkurės.
Deti artificial mė i madh nė botė
Kush nuk do ta donte njė parajsė tė tillė. Pėr fatin tonė tė keq, parku ujor artificial ndodhet nė njė fushė nė Miyzaski, Japoni. Ky park ujor i brendshėm ka njė ēati tė palosshme dhe mot tė kontrolluar. Gjithkush mund tė shijojė rėrėn e nxehtė dhe ujin e freskėt nė shi apo dėborė. Parku me palma dhe dallgė pėr tė praktikuar sėrfin ėshtė i hapur nė ēdo stinė.
Aeroplani i vetėm dhe mė i madh qė ėshtė ngrėnė
Michel Lotito, i njohur mė mirė si Monsinjor Mangetout, apo zoti I ha tė gjitha, ėshtė njė tip normal, me pėrjashtimin e vetėm se ha gjithēka, qė nga metali dhe deri tek xhami. Ai ėshtė mbajtėsi i rekordit pėr vaktin mė tė madh tė ngrėnė ndonjėherė, njė aeroplan "Cessna 150". Muri i stomakut tė tij ėshtė sa dyfishi i normales dhe prodhon njė lėng qė tret gjithēka.
Labirinti mė i madh nė botė
Fermeri nga North Yorkshire, Tom Pearcy ka krijuar labirintin mė tė madh nė botė, pėr nder tė 40-vjetorit tė "Star Trek". Labirinti, i cili ndodhet jashtė Jorkut, mbulon 32 akra, ekuivalenti i 15 fushave tė futbollit. Ėshtė dizenjuar duke pėrdorur teknologjinė e satelitėve, qė do tė thotė se shtegu ka njė distancė prej gjysmė metri.
Flluska e sapunit mė e madhe nė botė
Sam Heath, i njohur mė mirė si "Sam Sam, burri i flluskės", vendosi rekordin botėror tė mė shumė personave tė futur brenda njė flluske tė vetme. Sam pėrdori njė shkop 7 metra tė gjatė pėr tė futur 19 persona brenda saj. Nė tė vėrtetė tė 19 personat ishin nxėnės shkolle, megjithatė flluska ėshtė njė ndėr mė tė mėdhatė tė krijuara ndonjėherė prej tij.
Kurnacja mė e madhe nė botė
Hetty Green ishte njė grua e pasur, njė ndėr mė tė pasurat nė botė, pėr shkak se nuk shpenzonte asnjė para. Ajo nuk ngrohej kurrė dhe as pėrdorte ujė tė ngrohtė. Vishte vetėm njė fustan tė zi, nuk i lante duart kurrė dhe hante byrekė qė kushtonin 15 cent. Djali i saj dhe kėmbėn dhe e preu pasi ajo vonoi trajtimin nė kėrkim tė shėrbimit shėndetėsor falas.
Flokėt dhe mustaqet mė tė gjata nė botė
India ka shumė ēudi. Si tė mos mjaftonin tė tjerat, dy ndėr personat me mustaqe mė tė gjata janė indianė. Personi nė tė majtė ėshtė Kalyan Ramji Sain nga Sundarth, Indi, i cili s'e ka hequr mustaqen 3.39 metra qė prej vitit 1976. Ai nė tė djathtė, mbajtėsi i rekordit botėror, ėshtė Badamsinh Juwansinh Gurjar, mustaqja e tė cilit ėshtė 4 metra e gjatė.
Motoēikleta mė e madhe nė botė
Greg Dunham nga Stockton, Kaliforni, e ndėrtoi kėtė automjet gjigand prej 3 metra tė lartė dhe 7 metrash tė gjatė nė njė periudhė 3-vjeēare. Ajo peshon 6.500 paund dhe Dunham e komandon nė njė kafaz poshtė timonit. Ai e krijoi motoēikletėn vetėm se shokėt e tij e sfiduan, duke i thėnė se diēka e tillė ishte e pamundur tė ndėrtohej.
Plaku i dėborės mė i gjatė nė botė
Ky ėshtė Angus, mbreti i malit, plaku mė i gjatė i dėborės nė botė, i ndėrtuar nė vitin 1999 nė Bethel, Maine. Pėr ta ndėrtuar janė pėrdorur 6 rrota automobili pėr gojėn, 3 rrota tė tjera pėr kopsat, 200 kubikė kėmbė dėborė, 6 metra copė pėr kapelen, 40 metra copė pėr shallin, 2 pemė 6 metra tė gjata pėr krahėt dhe me dhjetėra zbukurime tė tjera.
Mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė
Jackie Bibby, i njohur si "njeriu i gjarpėrinjve" nė Teksas, ėshtė vėrtet i famshėm nė Amerikė. Ai mban 10 rekorde botėrore, atė pėr mė shumė gjarpėrinj me zile nė gojė, plot 8 copė. Jackie Bibby ka qėndruar nė njė vajzė me 81 prej tyre, ėshtė futur nė njė shtrat me 109 copė dhe ka futur nė njė thasė 10 prej tyre pėr 17.11 sekonda.
Biskota mė e madhe nė botė
Kompania "Immaculate Baking Co." ka pjekur biskotėn mė tė madhe nė botė nė vitin 2003. Ėmbėlsira ėshtė rreth 30.5 metra nė diametėr dhe peshon 18160 kilogramė. Kjo ėshtė njė foto e ėmbėlsirės e marrė nga 30 metra lartėsi. Pika e kuqe nė mes ėshtė njė person qė qėndron nė qendėr tė biskotės. Pėr prodhimin e saj janė pėrdorur me qindra kilogram ēokollatė.
Monedha e arit mė e madhe nė botė
Sa vlen kjo monedhė nėse do tė kėmbehej? Plot 100 mijė euro. Monedha e arit ėshtė prodhuar nga flori 24 karat nga kompania "Austrian Mint". Monedha mban njė replikė tė hollit tė famshėm tė Orkestrės Filarmonike tė Vjenės nga njėra anė dhe tė instrumenteve nga ana tjetėr. Nga kjo kompani janė krijuar vetėm 15 disqe prej 24 karatėsh, 37 centimetra nė diametėr.
Anija transportuese mė e madhe nė botė
Kjo ėshtė njė anije qė transporton njė tjetėr anije. Anija "MV Blue Marlin" qė transporton pesha tė rėnda dhe gjysmė e zhytur dhe motra e saj "MV Blac Marlin" janė ndėrtuar tė transportojnė turjela vaji. Kjo anije transportuese me njė kuvertė tė hapur ėshtė fotografuar duke mbajtur "USS Cole", njė tjetėr anije e dėmtuar nga njė bombė nė Yemen.
Pesha mė e rėndė e ngritur me gjuhė
Me siguri nuk e kishit dėgjuar ndonjėherė, por ekziston njė rekord botėror pėr peshėn mė tė rėndė tė ngritur me gjuhė. Po, po e lexoni mirė. Mė 11 shtator tė vitit 2004, njeriu qė njė herė ka kapėrdirė njė hanxhar kasapi, ngriti rreth 10 kilogramė me njė grep kasapi qė e kishte kaluar nė gjuhė.
Familja mė e madhe e zhonglerėve
Titullin e familjes mė tė madhe tė zhonglerėve nė botė e mban familja me 13 anėtarė, Boehmer. Prindėrit e familjes thonė: "Tė jesh njė familje e madhe do tė thotė tė bėsh disa detyra njėherėsh, tė bėsh darkėn ndėrkohė qė ndihmon fėmijėt me detyrat, lidh njė gju tė vrarė". Gjithēka filloi 22 vite mė parė me njė libėr zhonglerėsh dhe shumė kohė tė lirė.
Monedha mė e madhe nė botė
Nėse monedha e arit ju duket e madhe, nuk ėshtė asgjė nė krahasim me monedhėn e ishullit tė vogėl, Yap, nė perėndim tė Hauait, ku gurė mė tė mėdhenj se rrota e traktorit pėrdoren si mjet kėmbimi. Me qindra gurė gjigandė tė tillė qėndrojnė tė mbėshtetur pranė shtėpive, apo tė fshehur mes pemėve dhe gėmushave. Ato janė shekullore dhe vlejnė me mijėra dollarė.
Kungulli mė i madh nė botė
Larry Checkon vendosi njė rekord tė ri botėror pėr kungullin mė tė rėndė tė rritur ndonjėherė. Ky pėrbindėsh ėshtė 667 kilogramė i rėndė. Nė konkursin e pėrvitshėm tė perimeve mė tė ēuditshme ishte e pranishme edhe lakra mė e madhe nė botė, e rritur nga fermeri Bernard Lavery. Ai mban 10 rekorde botėrore tė fruta dhe perimeve mė tė rėnda nė botė
Ekuilibri mė i rėndė nė kohė
John Evans ka njė talent tė veēantė. Ai ka njė ekuilibėr tė jashtėzakonshėm, por edhe njė forcė edhe mė tė madhe. Talentin e tij e pėrdor pėr tė dhėnė shfaqje nė tė gjithė botėn. John mban mė shumė se 30 rekorde botėrore pėr ekuilibrimin e gjėrave me kokė. Nė kėtė foto ai mban nė kokė njė makinė njė tonėsh pėr disa sekonda.

_________________
Nothing can be so amusingly arrogant as a young man who has just discovered an old idea and thinks it is his own.
**_THE GODFATHER_**
**_THE GODFATHER_**
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 114
Location : ITALIA
Registration date : 27/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://milan.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi