Hapja e gojės e mban trurin tė zgjuar !!

Shko poshtė

Hapja e gojės e mban trurin tė zgjuar !! Empty Hapja e gojės e mban trurin tė zgjuar !!

Mesazh nga **_THE GODFATHER_** prej Thu Apr 24, 2008 2:11 pm

Hapja e gojės forcon rrjedhėn e gjakut dhe punėn e trurit, vlerėsojnė psikologėt, Andrew Gallup dhe Gordon Gallup, nga Universiteti i New Yorkut, nė Albany.Hapja e gojės nxit mekanizmat tė cilėt janė pėrgjegjės pėr zgjuarsinė e trurit, andaj kjo “sėmundje ngjitėse”, nuk ėshtė - siē ėshtė menduar mė herėt - shenjė qė po na flihet, por ėshtė pikėrisht e kundėrta. Me fjalė tė tjera, njerėzit hapin e gojėn qė ta forcojnė pėrqendrimin dhe zgjuarsinė.

Mirėpo, hapja e gojės ėshtė po ashtu e lidhur edhe me mėnyrėn e frymėmarrjes. Kėtė e vėrteton hulumtimi i kryer te 44 studentė, tė cilėt kanė shikuar filma tė shkurtėr nė tė cilėt janė parė njerėzit duke e hapur gojėn e tyre. Disa prej studentėve ėshtė dashur tė marrin frymė vetėm me gojė, tė tjerėt vetėm me hundė, tė tretėt me gojė tė hapur, e me hundė tė mbyllur, derisa tė katėrtit kanė marrė frymė normalisht. Mė pas ėshtė matur sa herė ata kanė hapur gojėn.
Pesėdhjetė pėr qind e atyre qė kanė marrė frymė normalisht apo vetėm me gojė, kanė hapur gojėn gjersa i kanė shikuar njerėzit nė film tė bėnin tė njėjtėn gjė. Ėshtė interesant fakti se, asnjėri nga studentėt tė cilėt kanė marrė frymė me hundė, nuk e kanė hapur gojėn.

Hulumtimi mbi tė hapurit e gojės, gjithashtu ka dėshmuar rezultate interesante tek studentėt tė cilėt kanė mbajtur leckė tė lagėt apo leckė tė ngrohtė nė ballė. Ata tė cilėt kanė bartur leckė tė ftohtė nė ballė nuk janė “infektuar” me hapjen e gojės nga filmi, derisa ata qė kanė bartur leckė tė ngrohtė kanė hapur nė vazhdimėsi gojėn. Nė fakt, venat e ftohta tė gjakut kanė dėrguar gjak tė ftohtė nė tru, qė ka eliminuar nevojėn pėr ta hapur gojėn

_________________
Nothing can be so amusingly arrogant as a young man who has just discovered an old idea and thinks it is his own.
**_THE GODFATHER_**
**_THE GODFATHER_**
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 114
Location : ITALIA
Registration date : 27/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://milan.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi