Kuriozitete

Shko poshtė

Kuriozitete Empty Kuriozitete

Mesazh nga **_THE GODFATHER_** prej Mon Mar 10, 2008 7:05 pm

---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.
---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.
---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin.
---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000

---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.

---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.

---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.

---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.

---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

---Peshkaqenėt nuk sėmuren.

---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,
---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

---Minjtė nuk mund tė vjellin.
**_THE GODFATHER_**
**_THE GODFATHER_**
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 114
Location : ITALIA
Registration date : 27/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://milan.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Wed Mar 19, 2008 5:21 pm

Londėr, kėrkohen njė duzinė gra shtatzėna pėr balet

“Pėrveē se janė tė rėnda, plot ankesa dhe tė ngathėta, gratė shtatzėna janė edhe mahnitėse, tė bukura dhe tė qeta”, thotė drejtori artistik i kompanisė britanike tė baletit. Pėr ta vėrtetuar, Balletloret po rekruton 12 gra shtatzėna pėr tė performuar nė njė produksion vallėzimi pėrkrah balerinėve profesionistė. “MaEternal” do tė shfaqet nė qytetin verior tė Newcastle nė maj dhe i ofron tė pėrzgjedhurave “mundėsinė tė ndajnė me audiencėn bukurinė e mbartjes sė njė tjetėr jete brenda tyre”. Eksperiencat e mėparshme nuk janė tė nevojshme, por rreziku i njė lindjeje nė skenė ėshtė i lartė.

Del nė shitje shtėpia e parė pėr alienėt

Njė shtėpi mali ka dalė nė ankand nė Tenesi, SHBA por pėr shkak tė formės sė saj si disk fluturues tė zotėt nuk duan t’ia sheshin ndonjė banori tė Tokės, por preferojnė jashtėtokėsorėt. Shtėpia “zbriti” nė malin Signal tė Chattanooga-s nė vitin 1970, atėherė kur regjisorėt e filmit “Star Trek” xhiruan serinė e parė. Shtėpia qarkore, ultramoderne nė kohėn kur u ndėrtua, ėshtė e rrethuar me dritare tė vogla katrore dhe prozhektorė, dhe qėndron nė gjashtė kėmbė. Ajo ėshtė shumė katėrshe, me tre dhoma, dy banjė dhe me shkallė pėr tė hyrė, tė cilat hapem me shtypjen e njė butoni. Oferta fillestare ėshtė 100 mijė dollarė.

Angli, lidh unazėn e martesės tek tullumbacet me helium

Ėshtė njė nga momentet qė ēdo mashkull do t’i shkojė sipas planit. 28-vjeēari nga Londra kishte fshehur unazėn prej 12 mijė dollarėsh brenda njė tullumbaci tė lehtė. Ideja ishte qė tė pėlciste tullumbacen ndėrkohė qė i kėrkonte tė martoheshin. Por ndėrsa largohej nga dyqani, njė erė e fortė i rrėmben tullumbacin nga dora dhe sė bashku me to, edhe unazėn. “Nuk mė besohej. E pashė se si u ngrit nė ajėr gjithnjė e mė larg. U mundova dy orė ta ndiqja, por mė vonė hoqa dorė”, thotė ai. “U ndjeva si planprishės. Unaza mė kishte kushtuar dhe e dija se e fejuara do mė vriste. Mu desh t’i tregoja gjithēka dhe tani nuk mė flet mė”, shton ajo.

Lituani, gjobė kryeministrit se pi duhan

Kryeministri i Lituanisė do tė paguajė 290 euro (435 dollarė) pasi shkeli ligjin duke pirė duhan nė vend publik. Gerdiminas Kirkilas tha se ishte dakord tė paguajė gjobėn. “Vetė e kam fajin. Thjesht harrova se nuk mund tė pimė mė cigare brenda lokaleve. Do tė paguaj edhe gjobėn e lokalit”, thotė ai. Ligji kundėr duhanit nė Lituani u miratua nė vitin 2006, dhe gjobit restorantet, baret dhe tė gjitha vendet publike qė lejojnė dikė tė pi duha. Kirkilas qėndronte pranė kryeministrit tė Letonisė, Ivars Godmanis nė kafe muajin e kaluar kur nė nė moment harrese ndezi cigaren.

Nxėnėsi padit mėsuesen se e zgjoi gjatė mėsimit

Njė nxėnės nė Konektikat ka paditur mėsuesen e tij, e cila bėri zhurmė pėr ta zgjuar kur pa se ai po flinte nė bankė gjatė orės sė mėsimit. Autoritetet e shkollės nė Danbury janė njoftuar se janė paditur nga njė nxėnės qė u tromaks pas zgjimit. Avokati i 15-vjeēarit Alan Barry thotė se Vinicios Robacher pėsoi dėmtime serioze nė daullen e veshit pėr shkak tė zhurmės qė bėri mėsuesja Melissa Nadeau. “Ajo pėrplasi pėllėmbėn e dorės nė bankė, duke bėrė njė zhurmė tė llahtarshme”, sipas avokatit qė mbron klientin e mitur. Mėsuesja thotė se kėtė veprim e ka pėrsėritur shpesh, por deri tani nuk ishte ankuar askush.

Gjermani, shoferi thotė se po ngrohte veshin me celular

Njė shofer kamioni nė Gjermani u diktua nga kamerat duke folur nė celular gjatė udhėtimit. Justifikimi i tij, i cili s’mund tė vėrtetohet, ėshtė se po ngrohte veshin me celular. Gjykata nė Hamm pranoi pretendimin e Walter Klein, i cili tha se celulari ishte i sapokarikuar dhe me tė po ngrohte veshin e ftohtė. Kjo do tė thotė se ai nuk ka shkelur ligjin, i cili cilėson se shoferėt mund tė bėjnė telefonata vetėm me celularė me mikrofon. Klein, 43-vjeēar tha pėr gjykatėn: “Kisha dhimbje veshi dhe po mė pėrkeqėsohej, pasi kabina nuk ishte ngrohur ende, prandaj vura celularin nė vesh”.

Gjermani, pensionisten e zė gjumi nė dyqanin e shtretėrve

Njė pensioniste gjermane duhet tė dėrgohej nė shtėpi nga autoritetet, tė cilėt e gjetėn nė shtratin e njė dyqani mobiliesh. Gertrude Muller, 72-vjeēare njoftoi sigurimin kur u zgjua nė dyqanin e qytetit Luebz. Pėr fat tė keq, dyqani ishte mbyllur dhe ajo kishte mbetur e vetme. Zėdhėnėsi i policisė thotė: Me sa duket shtrati ndodhej nė njė cep tė dyqanit dhe stafi nuk e vuri re ndėrsa flinte pa bėrė zhurmė”. Ajo ishte futur tė provonte dyshekun dhe thotė se e vetmja gjė qė i kujtohej ishte kur i kishte thėnė shitėsit sa i rehatshėm dukej.

Maqedoni, ariu arrestohet pėr gjithė mjaltin e vjedhur

Njė ari, i cili kishte kohė qė grabiste mjaltin e bletėve tė njė bletari, ėshtė dėnuar pėr grabitje dhe dėmtim kriminel nė Maqedoni. Por gjatė seancės sė gjyqit nė qytetin Bitola, i vetmi person qė mungonte ishte vetė ariu. Zoran Kiseloski thotė se ishte munduar mė kot ta mbante ariu larg duke vėnė muzikė popullore sa herė ai afrohej. “U mundova ta hutoja me muzikė dhe drita, se kisha dėgjuar qė arinjtė kanė frikė”, thotė ai. “Prandaj bleva njė gjenerator dhe ndriēova gjithė fushėn”, shton ai. Gjykata shpalli ariun fajtor dhe meqė pronari i specieve tė rrezikuara ishte shteti, vetė shteti do tė paguajė 1700 dollarė pėr dėmin e shkaktuar.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Wed Mar 19, 2008 5:22 pm

Britani, 40 paund se shkund hirin e cigares nė tokė

Gjykata ka dėnuar me 40 paund Daniel Slaney, pasi dikush e ka parė tė shkundė hirin e cigares nė tokė. Shkelėsi i ligjit e ka pranuar, po ka shtuar se fundin e cigares e futi nė paketėn bosh, dhe nuk e hodhi nė tokė. Sido qė tė ketė qenė e vėrteta, gjobėn duhet ta paguajė patjetėr, me akuzėn e hedhjes sė mbeturinave nė rrugė. “Vetėm njė gram hi shkunda. Mė duket se po e teprojnė me kėtė punėn e pastėrtisė”, thotė Dennis. Zėdhėnėsi i kėshillit Erewash thotė se u zhgėnjyen shumė kur dėgjuan se veprimet e kėshillit pėr sjelljen e papėrgjegjshme tė zotit Dennis janė cilėsuar si tė tepėrta.

SHBA, lyen makinėn nė stilin e policisė

Makina sportive e Jessie Vigil ka ndėrruar pamje. Ajo ishte e kuqe dhe blu, por tani ėshtė lyer me tė bardhė dhe tė zezė, duke ngjasuar mė shumė si makinė policie se sa civile. Agjencitė e zbatimit tė ligjit kėrkojnė autorizim pėr ta arrestuar, pasi u ka vjedhur stilin. Ai filloi me dekorimin e makinės “Ford Mustang” nė verėn 2007, qė tė dukej si makina e policisė nė filmin “Shndėrruesit”, pasi djali i tij 7-vjeēar e pėlqente shumė. “Doja vetėm tė krijoja makinėn e filmit”, thotė babai 35-vjeēar. “Kur u ktheva nga lufta nė Irak doja ta llastoja”, shton ai. Veterani i luftės rrezikon tė gjobitet dhe t’i konfiskohet makina pėr shkak tė kapricos.

Ēeki, ministrat grinden, njėri as qė do t’ia dijė

Autoritetet ēeke kanė kėrkuar heqjen e posterit tė kompanisė sė pijeve energjike, nė tė cilėn ėshtė njė ministėr i qeverisė qė fle gjatė njė debati. Reklamat pėr pijen “Kamikaze” tregojnė ministrin e Jashtėm, Karel Schwarzenberg qė fle dhe sloganin: “Qėndroni mė gjatė nė kėmbė”. Ministri 70-vjeēar, i cili nuk e ka kundėrshtuar reklamėn pranoi se e zuri gjumi gjatė debatit pėr zgjedhjet presidenciale tė vendit. Kėshilli i Standardeve tė Reklamave thotė se posteri shkeli kodin etik qė ndalon pėrdorimin e figurave politike nė reklama. Kompania refuzon ta heqė posterin, ndėrsa ministri thotė: “Lėrini njerėzit tė kėnaqen”.

Angli, shefi i kuzhinės alergjik ndaj ushqimeve

Njė shef me karrierė tė suksesshme nė fushėn e gatimit zbuloi se deri tani ushqimet as qė i kishte shijuar ndonjėherė, pasi ha vetėm biskota. Andrew Forster, 27-vjeēar nga Consett, ka jetuar me ushqime tė lehta pėr t’u tretur, vaferė me karamele dhe biskota “Blue Riband” qė kur ishte i vogėl. Me gjithė problemet e ngrėnies, ai bėn njė jetė tė zėnė nė kuzhinėn e njė restoranti italian, “Sale Pepe” nė Shortley Bridge. Zoti Forster thotė: “Isha 18 muajsh kur kjo ndodhi. Nuk haja pėr ditė tė tėra. Doktorėt thonin se ishte vetėm njė fazė kalimtare, por kjo zgjati 27 vite”.

Rusi, gjyshja dorėzon ēantėn me granata nė rajonin e policisė

Policėt, sekretaret dhe kriminelėt u evakuuan nga njė rajon rus, pasi aty huri njė gjyshe me trastėn plot me granata. Irene Fedorova, 67-vjeēare hyri nė rajonin e krahinės Orenburg, nė Urale dhe tha se donte tė pėrfitonte nga amnistia e dorėzimit tė armėve. Ajo donte tė hiqte disa armė tė vjetra qė burri i saj, Boris mbante nėn shtrat. Kur policėt hapėn ēantėn gjetėn disa granata dore, dy prej tė cilave ishin gati nė tė plasur. Ajo thotė: “Lexova qė po grumbullonin armė tė vjetra dhe mendova t’i dorėzoj. I mora me vete nė autobus nė ēantė. Mė vjen keq qė shkaktova rrėmujė. Herėn tjetėr do tė thėrras shėrbimin e grumbullimit”.

SHBA, bashkėjetojnė pėr 20 vjet me bletėt nė shtėpi

Njė familje nė Kaliforni jeton me kaq shumė bletė, sa mjalti i kullon nga muret. Situata nė familjen Stathatos po bėhet ngjitėse. Bletėt kanė mbushur ēdo pjesė tė mureve tė shtėpisė sė vjetėr me stilin tudor sa mjalti u ka hequr bojėn mureve nė dhomėn e ngrėnies. “Bletėt kanė qenė banorė tė mirė, kemi bashkėjetuar nė paqe pėr 20 vjet”, thonė Helen dhe Jerry Stathatos. Por kohėt e fundit ėshtė kthyer nė koshere plot zhurmė, bletėt shkojnė e vinė nėpėr shkallė. Specialisti i grumbullimit tė bletėve thotė se sapo hyn nė shtėpi ndihet aroma, por do ta ketė tė vėshtirė t’i largojė.

Tajvan, mban premtimin, merr balerinė nė funeralin e babait

Njė tajvanez pagoi njė vajzė tė kėrcente nė funeralin e babait 103-vjeēar. Kėrcimtarja kėrceu para arkivolit tė Cai Jinlai pėr mė shumė se 10 minuta nė qytetin Taizhong. Djali, Cai Ruigong, e pagoi mė shumė se 80 paund qė tė kėrcente nė pėrkujtim tė babait tė tij. Cai Ruigong thotė se i premtoi babait se do t’i merrte njė valltare striptizi nėse i kalonte tė 100 ditėlindjet. Babai shekullor, Cai Jinlai ndėrroi jetė nė moshėn 103-vjeēare, ndėrsa eci tre milje nė qytet pėr tė votuar. Ai ishte personi mė i njohur nė fshat, pasi ishte mė i moshuari dhe pati mė shumė se 100 pasardhės.

Gay-ve i ka rėnė rendimenti i punės, tė ndėrrohet drejtuesi

A e dini se shoqata e Gay-ve ėshtė nė hall tė madh? I ka rėnė rendimenti i punės, nuk e kanė pėrmbushur planin e duhur kėto kohė dhe kėrkojnė tė ndėrrojnė drejtues. Mė kėtė pėrfundim anėtarėt e kėsaj shoqatė kanė paraqitur njė kėrkesė nė Gjykatėn e Tiranės ku kėrkojnė tė emėrojė njė tjetėr drejtues nė krye tė kėtij institucioni ku ushtrojnė aktivitetin. Pas njė analize tė bėrė nga ana e tyre, tė 27 anėtarėt kanė arritur nė pėrfundimin se janė vėrejtur mangėsi pėr shkak tė mungesės sė organizimit. Kjo shoqatė propozon qė nė krye tė tyre tė jetė Dr. N.A, i cili deri mė tani ka qenė sekretari i pėrgjithshėm i kėtij organi.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Wed Mar 19, 2008 5:28 pm

Finlandė, shkon nė bibliotekė tė rinovojė librin 100 vjeēar

Njė student nė Helsinki mendoi “mė mirė vonė se kurrė” kur ktheu nė bibliotekė njė libėr qė e kishte marrė 100 vite mė parė. E vėrteta ėshtė se librin nuk e kishte marrė studenti, por familjarėt e tij. Biblioteka kishte hequr dorė prej librit, dhe punonjėsit mendonin se s’do ta shihnin mė kurrė volumin “Vartija” tė vitit 1902, njė periodik shumė popullor nė atė kohė. “Njė shėnim i vjetėr i ngjitur mbi libėr shkruan se gjoba nė rast vonese ėshtė 10 peni nė javė”, thotė punonjėsja, Minna Saastamoinen. Ngjitėsja brenda kapakut e shkruar me shkrim tė dalė mode lexon se libri ėshtė marrė hua nė fillim tė shekullit tė kaluar. Finlanda njihet pėr rrjetin e gjerė tė bibliotekave, duke qenė se ka 900 tė tilla pėr 5.3 milionė banorė.

Dėnohet me arrest shtėpie se nuk e nxinte burgu

Njė gjykatė nė Sicili ka vendosur se njė mafioz i dėnuar do ta kryejė atė nė shtėpi, pasi ėshtė shumė i shėndoshė pėr burgjet italiane. Saldatore Ferranti, 36-vjeēar me peshė 262 kilogram do tė kthehet nė shtėpi pas gjashtė muajsh nė katėr burgje italiane. rojet nė dy burgjet e para thanė se vazhdimisht kėrkonte ndihmė. Rojet nė burgje tė tjera thonė se nuk kishin asnjė shtrat pėr tė, as dera e banjės nuk e nxinte.

Restoranti francez shėrben verė me biberon

Nėse ju rastis tė hyni nė restorantin “Le Refuge des Rondues” nė Paris, duhet tė dini se brenda biberonėve nė banak nuk ka lėng rrushi, por verė tė hapur. Menaxheri i restoranit thotė se pėrveē mospagimit tė taksės pėr ēdo gotė verė tė shitur, vera nė biberon ka dhe tė mirat e saj. “Nėse dikush e pi me tė shpejtė ajo do ta zėrė mė shpejt. E kundėrta ndodh me biberonin”, thotė Ashley Thompson.

Fėmija ankohet: "Mami mė prangosėn se nuk fjeta"

Prindėrit e dy djemve 4-vjeēarė nė Nju Jork kanė paditur mėsuesit e parashkollorėve, pasi ato i prangosėn se nuk i zinte gjumi gjatė pushimit tė drekės. Avokati Scott Agulnick thotė se mėsuesja zėvendėsuese mori Jaden Diaz dhe Christopher Brito nė dhomėn e fjetjes. Mė pas polici i sigurimit hyri nė dhomė, vuri prangat nė kyēet e djemve dhe i tha se nuk do t'i shihnin mė kurrė prindėrit. Zoti Agulnick thotė se familjet kėrkojnė dėmtime duke shtuar: "Nėse gjatė pushimit tė drekės dikush nuk fle, ky nuk pėrbėn krim qė kėrkon prangosjen apo kėrcėnimin e personit nė fjalė". Christoper i tha nėnės sė tij, Vasso Brito, 34-vjeēare: "Nuk mė qėlluan, por mė lidhėn duart". Ndaj tė gjithėve mėsuesve pėrgjegjės nė shkollėn dygjuhėshe nė Bronx janė marrė masa.

Banorėt veshin pemėt e qytetit me pulovra

Pemėt e njė qyteze nė Ohio kanė kaluar njė dimė tė ngrohtė, pasi secila prej tyre, duke nisur qė nga trungu e ēdo degė, ka qenė e veshur me pulovėr. Tė mbėshtjella me njė shumėllojshmėri ngjyrash nga banorėt dhe vizitorėt sė bashku, pemėt e bėjnė qytetin mė tė gėzuar dhe i japin mundėsi njerėzve tė shprehin talentin e tyre nė punėn me shtiza. Disa madje i kanė thurur edhe xhepa pulovrave, duke vendosur sende brenda.

SHBA, nė ēdo dyqan del birra me provė

Ligjvėnėsit nė Uashington miratuan planin pėr tė lejuar provėn e birrės dhe verės para blerjes nė ēdo dyqan. Programi njė vjeēar i mbėshtetur nga prodhuesit e kėtyre pijeve alkoolike u lejon shitėsve tė lėnė kampionė pėr provė. Mbėshtetėsit thonė se nė kėtė mėnyrė pėrfitojnė edhe prodhuesit e vegjėl tė verėrave apo tė fabrikave sė birrės tė promovojnė produktet e tyre. Por ka edhe nga ata qė e kundėrshtojnė, pasi do ishte shembull i keq duke ekspozuar fėmijėt ndaj konsumit tė alkoolit

Fejohen nga njė mesazh i dėrguar gabim

Anglezi Anthony Hubbocks gaboi njė numėr ndėrsa i dėrgonte njė mesazh flirtues dikujt qė njihte. Edhe vajza qė e mori mendonte se e kishte marrė nga dikush i njohur, dhe ja ktheu me shaka. Ēifti foli nė telefon dhe ia kaluan kaq mirė sė bashku sa brenda muajit ai lėvizi tė jetojė nė shtėpinė e Michelle Morris, nė Uells, sė bashku me dy fėmijėt e saj, Darcee 3-vjeēare dhe Levi 8-vjeēar. Ata janė fejuar dhe sė shpejti do tė martohen. Babai i dy fėmijėve, Anthony, 29-vjeēar, njė elektricist nga Gateshead, thotė: “I dėrgova njė mesazh dikujt qė njihja. Ngatėrrova njė shifėr dhe tani pėrfundova nė Uells”.

Bėjnė dy ditė pushime, policia i mendon tė zhdukur

Njė ēift nė Australi u kthye nga pushimet dhe gjeti policinė qė mbante konferencė pėr shtyp nė shtėpi pėr zhdukjet e tyre tė mistershme. Policia dhe media ishin mbledhur nė shtėpinė e William Ostell, 63-vjeēar dhe gruas sė tij Heather, 58-vjeēare, se vajza e tyre Anglea i raportoi tė humbur. Ajo kishte vajtur atė fundjavė nė shtėpi dhe kishte gjetur derėn e hapur, makina nuk ishte dhe qeni qėndronte vetėm. Zonja Ostell thotė se ideja pėr ta kaluar fundjavėn jashtė qytetit i erdhi nė momentin e fundit dhe nuk patėn mundėsi tė lajmėronin njeri. “Fajin e ka burri. S’duhet ta kishte lėnė derėn hapur” thotė ajo. Bashkėshorti i saj mundi tė thonte vetėm se e harroi pa dashje hapur.

Mėsuesja britanike sulmohet nga luani nė Zimbabve

Njė mėsuese britanike qėndronte pranė dy luanėve nė parkun kombėtar tė Zimbabves. Njė sekondė ata ishin tė qetė, nė majė tė njė guri dhe ajo i pėrkėdhelte shpinėn, sekondėn tjetėr njėri prej tyre e shtriu nė tokė dhe i nguli dhėmbėt prapa qafės. Kujdestarėt e parkut nxituan ta ndihmonin, por luani i rritur as qė kishte ndėr mend ta lėshonte 28-vjeēaren. Turistja shpėtoi, por iu deshėn 13 tė qepura nė trup. Kate Drew, nga Essex, thotė se pėr njė ēast i humbi shpresat. Luani e mbante poshtė dhe u tmerrua edhe mė shumė kur pa dy luanė tė tjerė qė afroheshin. Ajo shpėtoi vetėm se kujdestarėt goditėn me thupra. Veterinerėt thonė se luanėt donin vetėm tė luanin dhe u tėrhoqėn nga flokėt e saj tė verdha.

Gjykata u jep tė drejtė tė gėnjejnė grave italiane

Gratė italiane tani mund ta mbrojnė nderin e tyre duke gėnjyer. Gjykata mė e lartė e apelit vendosi se gratė e martuara qė kryejnė tradhti bashkėshortore gėzojnė tė drejtėn tė gėnjejnė pėr tė mbrojtur nderin. Gjykata dha piketėn pas ēėshtjes sė njė 48-vjeēareje, e dėnuar pėr dėshmi tė rreme ndaj policisė. Gruaja nga Porto Ercole i kishte dhėnė numrin e telefonit tė dashurit sekret. Ai mė vonė e kishte pėrdorur pėr tė ofenduar bashkėshortin e saj, por ajo mohoi se i kishte dhėnė telefonin celular tė dashurit. Gjykata e apelit, ndryshe nga policia, nuk mendonte se kishte thyer ligjin, por tha se mostregimi i tė vėrtetės ishte i justifikueshėm.

SHBA, thyen rekordin me 452 arrestime nė 13 vite

Wilson Yazzie Benally ėshtė njė prej personave qė e frekuenton mė shumė Departamentin e Policisė nė Salt Lake. Nė mars tė ’08-tės ai theu rekordin me 452 arrestime. Nė rastin mė tė fundit ai grabiti njė shishe me shpėlarės pėr mishrat e dhėmbėve nga njė farmaci. Benally ka njė histori tė gjatė me policinė nė Salt Lake City dhe mbetet njė prej individėve mė tė arrestuar. Shkeljet e ligjit datojnė qė nė vitin 1995. Edhe pse rekordi i tij ėshtė mjaft i lartė, dikush tjetėr krenohem me 1000 arrestime nga i njėjti departament nga viti 2002 deri nė vitin 2006.

SHBA, gjen diamantin brenda nė biskotė

Kim Stead kafshoi njė biskotė dhe prej sa ra njė diamant. Zonja Stead, 49-vjeēare gjeti gurin e ēmuar kur nguli dhėmbėt nė njė biskotė qė ndihmon tretjen tė markės “McVitie”. Ajo filloi pėrtypjen, por ndjeu diēka tė fortė dhe pa se ishte diēka qė shkėlqente. Menjėherė mori nė telefon kompaninė qė i prodhonte dhe ata i thanė se mund tė ishte sheqer i kristalizuar, por zonja Stead ishte e bindur se para saj kishte njė diamant. “Me siguri duhet t’i ketė rėnė dikujt nga vathė apo unaza e fejesės, apo ndoshta ėshtė pircing. Ata mė kėrkuan falje dhe mė pyetėn nėse mė ishin dėmtuar dhėmbėt”, thotė ajo.

Arkėtarja arratiset me 1 mln euro, e spiunon burri

Njė arkėtare qė punonte nė njė degė tė bankės “Raifeisen” nė Bosnje u arrestua, kur bashkėshorti tregoi se ajo ishte arratisur me 1.1 milionė euro (1.68 milionė dollarė) tė depozituesve tė bankės. Sanja Meseledzija-Gvozdjar, 33-vjeēare mori lejen nė bankėn “Raiffeisen” nė kryeqytetin boshnjak pėr t’u larguar me pushime shtatorin e kaluar dhe qė nga ajo ditė s’ėshtė parė mė nė punė. “Ajo u arrestua kėto ditė”, thotė shefi i policisė Gojko Vasic. Sanja dyshohet pėr pėrvetėsim fondesh nga llogaritė e depozitave tė bankės nga dhjetori 2006 nė shtator 2007. Bashkėshorti i saj ka qenė ai qė e ka raportuar nė polici. Ai ka kėrkuar divorc dhe ka ndryshuar emėr.

Ēon djalin nė ndeshje me aeroplan se ka trafik

Robert Kadera duhet tė ēonte djalin nė ndeshjen e tenisit nė Illinois. Qė tė mos vonohej 45 minuta nė trafik i lindi njė ide origjinale. Problemi i vetėm ishte ulja pa leje. 65-vjeēari inxhinier e uli djalin 14-vjeēar me aeroplanin me katėr vende “1949 Piper Clipper” nė fushėn pranė klubit tė tenisit, por duhet tė bėnte dy rrotullime nė ajėr ndėrkohė qė merrte lejen nga autoritet. Ai u arrestua sapo u ul dhe policia rimorkioi edhe aeroplanin. “Herėn tjetėr do tė ngas”, thotė ai.

Gjermani, fėmija 2-vjeēar ende pa emėr

Paaftėsia e prindėrve pėr tė rėnė dakord pėr emrin e fėmijės 14-muajsh ka detyruar gjykatėn berlineze tė marrė masa.”Sueddeutsche Zeitung” raporton se edhe gjykatėsi ėshtė i hutuar dhe s’di cilėn anė tė mbajė. Nėna avokate do qė djali tė ketė katėr emra. Babai propozon David Laurin Raphael Julian, por nėna kėrkon njė ndryshim emri. Babai shprehet optimist se do tė gjejnė njė emėr para se djali tė nisė kopshtin, por s’e di me saktėsi kur.

Bebja 17-muajshe qė shkruan e lexon

Elizabeth Barret ėshtė 17 muajsh. Ajo duket dhe sillet si ēdo bebe e moshės sė saj, por Elizabeth mund tė lexojė. Nėna e saj, Katy, njė patologe e tė folurit qė ėshtė martuar me Michael, njė tjetėr patolog i tė folurit, thotė se pjesa mė e madhe e njerėzve nuk besojnė se foshnja e tyre lexon. Pėrveē leximit tė pėrditshėm tė librave, nė kohėn e lojės nėna shkruan njė fjalė nė letėr dhe Elizabeth e gjen. Katy shpjegon se Elizabeth jo vetėm qė lexon fjalė, por edhe i shkruan ato. Nėna ėshtė e bindur se gjuha e shenjave ndihmoi aftėsitė nė tė lexuar tė vajzės. Po ēfarė mendon doktori? Steve Stripilng, pediatri i Elizabeth thotė se qė nė muajin e 14-tė ajo lexonte fjalėn avokado. “Shtanga nė vend”, thotė ai.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:37 pm

- Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.
- Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.
- Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.
- Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
- Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
- Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.
- Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.
- Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.
- Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.
- Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.
- Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.
- Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.
- Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.
- Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.
- Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:46 pm

25 theniet me te bukura nga Albert Einstein

Kuriozitete Albert10
1. Kur mberriti ne SHBA, Ajnshtajnit, si te gjithe emigranteve te tjere, i dhane nje pyetesor per te kompiluar. Nder te gjitha pyetjet te cilave i duhej dhene pergjigje, njera pyeste: “Ciles race i perkisni?”. Dhe ai iu pergjigj: “Races njerezore”.

2. Ne qofte se Teoria ime e Relativitetit do te jete e vertete, Gjermania do te thote se jam gjerman ndersa Franca do te thote se jam qytetar i Botes. Nese teoria nuk do te jete e vertete, Franca do te thote se jam gjerman ndersa Gjermania do te thote se jam hebre.

3. Eshte me e lehte te thyesh nje atom sesa nje paragjykim.

4. Derisa te kete njerez do te kete luftra.

5. Cmenduri eshte te besh gjithmone te njejten gje dhe te presesh rezultate te ndryshme.

6. Semundje shume e keqe racizmi. Por mbi te gjitha e cuditshme: semur te bardhet, por vret te zinjte.

7. Kompjuterat jane shume te shpejte, precize dhe budallenj. Njerezit jane shume te ngadalte, shume pak precize dhe inteligjente. Se bashku perbejne nje fuqi qe e kalon imagjinaten.

8. Bota eshte nje vend i rrezikshem, jo per shkak te atyre qe bejne veprime te keqija por per shkak te atyre qe shikojne pa thene gje.

9. Nuk e di se me cfare lloj armesh do te luftohet ne Luften e Trete Boterore, por di qe ne te Katerten do te luftohet me gure dhe me shkopinj.

10. Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallekut eshte se gjenialiteti ka limit.

11. Paqja nuk mund te mbahet me force, por mund te arrihet vetem duke kuptuar njeri-tjetrin.

12. Jeta eshte si te ecesh me biciklete: ne qofte se do te jesh ne ekuiliber duhet te levizesh.

13. Nuk e ke kuptuar me te vertete nje gje nese nuk je ne gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tende.

14. Nuk mendoj asnjehere per te ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

15. Mos u shqeteso per veshtiresite e tua ne matematike, te siguroj se te miat jane akoma me te medha.

16. Nuk mund te zgjidhet nje problem me te njejtin mentalitet qe e ka krijuar ate.

17. Asgje nuk eshte me praktike se nje teori e mire.

18. Per sa kohe qe ligjet e matematikes i referohen realitetit, ato nuk jane te qarta, dhe per sa kohe jane te qarta, ato nuk i referohen realitetit.

19. Ne qofte se do te lindja perseri, do te behesha hidraulik.

20. Ne qofte se te dhenat dhe teoria nuk perputhen, ndrysho te dhenat.

21. Ne qofte se ne momentin e pare nje ide nuk eshte absurde, atehere nuk ka asnje shans qe ajo te realizohet.

22. Eshte me mire te jesh optimist dhe t’a kesh gabim sesa te jesh pesimist dhe te kesh te drejte.

23. Vetem dy gjera nuk kane kufij, Universi dhe budallalleku njerezor, dhe per te parin nuk jam i sigurt.

24. E rendesishme eshte te mos ndalosh se beri pyetje.

25. Te gjithe e dine qe nje gje eshte e parealizueshme, derisa arrin nje qe nuk e di dhe e realizon.


Edituar pėr herė tė fundit nga Ledi nė Mon Mar 31, 2008 5:53 pm, edituar 2 herė gjithsej
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:49 pm

Piramida prej kristali

Kuriozitete Pirami10
Kjo qe shikoni ne foto eshte nje piramide e ndertuar me gota shampanje nga nje grup njerezish te cilet kane vendosur te thyejne rekordin boteror. Per kete ata kane perdorur 43 mije gota shampanje. Piramida ndodhet ne Wijnegem (prane Antwerpen, ne Begjike), eshte 7 metra e larte dhe peshon 9 ton.

Kuriozitete Pirami11

Kuriozitete Pirami12

Kuriozitete Pirami13
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:55 pm

Rinspeed sQuba, makina e pare nenujore

Kuriozitete Squba10


Quhet sQuba, makina e pare nenujore e prodhuar nga kompania svicerane Rinspeed, ne gjendje te kaloje nga asfalti ne thellesite detare ne pak sekonda.
Makina ka nje motor normal per te ecur ne rruge dhe dy motore te tjere qe i lejojne te levize nen uje. Kjo eshte nje nga karakteristikat kryesore te sQuba-s e cila jo vetem ecen mbi uje por eshte ne gjendje edhe te zhytet njelloj si nje nendetese.
Materialet perberese te saj jane rezistente ndaj gerryerjes nga kripa. Ndersa ne bordin e saj ka nje aparat qe ben te mundur frymemarrjen nen uje.
Kabina eshte e hapur per arsye sigurie gjithashtu edhe qe pasagjeret te mund te shijojne bukurine e thellesive te detit. Pervec kesaj ka edhe nje sensor lazer per ecjen autonome, pa shofer. Pra duket se Rinspeed ka menduar per gjithcka!
Rinspeed sQuba do te prezantohet me 4 mars ne sallonin e Gjeneves
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:56 pm

Disa kuriozitete nga bota e kafsheve


1 - Lepujt i pelqejne embelsirat por nuk mund t’i hane sepse organizmi i tyre nuk mund t’i trese sheqernat.
2 - Kermijte kane 4 hunde: 2 per te marre fryme dhe 2 per te nuhatur.
3 - Bletet kane qime edhe mbi sy ne menyre qe te mund te kapin sa me shume pjalm qe te jete e mundur.
4 - Kemba e djathte e pules eshte me e ndjeshme se kemba e majte e saj, e cila eshte me muskuloze dhe me e forte.
5 - Spermatozoidi i miut eshte me i madh se spermatozoidi i elefantit.
6 - Pleshtat kane shkaktuar nje numer me te madh vdekjesh se te gjithe lufterat e te gjitha koherave.
7 - Perseri per pleshtat. Ato kane qene shkaku i vdekjes se nje te tretes se popullsise ne Europe ne shekullin XIV.
8 - Macet perdorin mustaqet per te matur gjeresine e vrimave apo vendeve te ngushta dhe per te kuptuar nese trupi i tyre eshte ne gjendje te kaloje ne keto vrima.
9 - Peshqit ngjyre floriri do t’a humbnin ngjyren e tyre pa driten e diellit. Ata kane nevoje per pranine e drites se diellit per te mbajtur pigmentin e tyre karakteristik.
10 - Albatroset jane ne gjendje te fluturojne per mijera e mijera kilometra pa u ndalur.
11 - Disa aligatore (lloj krokodili) Kineze dhe Amerikane, gjate stineve te ftohta futen poshte debores dhe qendrojne aty per muaj me radhe duke lene jashte vetem nofullat per te marre fryme.
12 - Delfinet, kur flene, mbajne nje pjese te trurit zgjuar dhe ne te njejten menyre mbajne edhe nje sy hapur.
13 - Disa luane jane ne gjendje te riprodhohen deri ne 50 here ne dite.
14 - Ne qofte se i ngrihet bishti nje kanguri, ai nuk mund te kerceje me sepse bishti i sherben per te balancuar peshen.
15 - Krokodili nuk mund t’a nxjerre gjuhen jashte nga goja.
16 - Elefantet jane gjitaret e vetem qe nuk mund te kercejne
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 5:58 pm

Treni me i gjate ne Bote.

Kuriozitete Treni10


Ky tren qe shkon nga Nouadhibou ne Zouerat ne Mauritani eshte treni me i gjate ne Bote.
Gjatesia e tij arrin deri ne 3 kilometra. Shpejtesia e trenit ndryshon nga lloji i ngarkeses se vagonave. Ai terhiqet nga 4 lokomotiva diesel 3300V secila qe ndodhen ne fillim te trenit i cili perbehet nga rreth 200 vagona, ku secili vagon transporton 84 ton hekur. Trafiku total eshte rreth 16 bilion ton ne vit.
Treni transporton shpesh edhe pasagjere te cilet vendosen ne vagone te caktuar.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 6:01 pm

Thumbelina: Kali me i vogel ne Bote.

Kuriozitete Thumbe10


Ky kale i gjate pak me shume se 40 cm, nuk do te jete asnjehere kampion ne garat me pengesa. Ne fakt ai eshte aq i shkurter sa mund te kaloje poshte pengesave. Kali, i seksit femer, tashme 5 vjecar ka hyre ne librin Guinness te rekordeve pasi i zoti i tij ka vene re se ai nuk do te rritej me. Kur ai lindi u mendua se nuk do te jetonte per shkak te permasave te tij por tani Thumbelina gezon shendet te shkelqyer dhe mban vendin e pare ne librin e rekordeve si kali me i vogel ne Bote.

Kuriozitete Thumbe11
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga LEDI prej Mon Mar 31, 2008 6:03 pm

10 arsye pse duhet te qeshim.

Kuriozitete Qeshje10
Te qeshim eshte menyra me e mire per te ndihmuar trupin tone te funksionoje sa me mire. Eshte nje shprehje e fytyres qe shpreh ndjeshmeri, dashuri dhe argetim. Me ane te buzeqeshjes permiresojme shendetin, rrisim bukurine dhe eleminojme stresin.

Ja 10 arsye pse duhet te qeshim:

1 - E qeshura eshte ngjitese. Kur dikush qesh ndryshon humorin e te tjereve dhe i ben gjerat me te bukura. Nje njeri i qeshur mbart gezim mbi vete.

2 - E qeshura na ben te dukemi njerez te suksesshem. Njerezit e qeshur duken me te sigurte, dhe mbeshteten me shume nga te tjeret. Provoni te qeshni gjate nje mbledhje apo gjate nje takimi dhe njerezit do te sillen me ju ne menyre komplet ndryshe.

3 - E qeshura na ben te dukemi terheqes. Te gjithe ne terhiqemi nga njerezit e qeshur. Duam t’a njohim nje njeri te qeshur dhe te kuptojme perse ndihet kaq mire.

4 - E qeshura ndryshon humorin tone. Kur te jeni te merzitur provoni te qeshni. Ka shume mundesi qe humori juaj do te ndryshoje per me mire. Te qeshesh mund te beje qe trupi juaj t’a ndihmoje mendjen te ndihet me mire.

5 - E qeshura terheq lekuren e fytyres dhe na ben te dukemi me te rinj. Muskujt qe perdorim per te qeshur ngrene lekuren e fytyres duke na bere te dukemi me te rinj.

6 - E qeshura eleminon stresin. Nje njeri i stresuar apo i lodhur dallohet nga fytyra. Kur jeni te stresuar provoni te qeshni dhe stresi do te zhduket.

7 - E qeshura ben qe trupi te cliroje Endorfinat, ilaē natyral kunder dhimbjes dhe humorit te keq. E qeshura eshte nje droge natyrale.

8 - E qeshura forcon sistemin imunitar. Duke qeshur ndihmojme sistemin imunitar te funksionoje me mire.

9 - E qeshura ul tensionin e gjakut. Gjate qeshjes kemi nje reduktim te matshem te presionit te gjakut. Ne qofte se keni ne shtepi nje mates tensioni beni kete eksperiment: matni tensionin, pastaj uluni dhe qeshni per nje minute duke lexuar ndonje gje per te qeshur. Me pas matni perseri tensionin dhe do te habiteni.

10 - E qeshura na ben te ndihemi pozitive. Provoni kete test: qeshni dhe gjate qeshjes mendoni ndonje gje negative pa pushuar se qeshuri. Eshte shume e veshtire! Kur qeshim trupi yne i transmeton mendjes mesazhin se “jeta eshte e bukur”. Largoni depresionin, stresin dhe trishtimin me nje buzeqeshje.
LEDI
LEDI
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 81
Location : italy
Registration date : 12/03/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga **_THE GODFATHER_** prej Tue Apr 01, 2008 11:35 am

Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
Vetem mushkonjat femra piskojne.
Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
96% e sallatorit, eshte uje.
Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.
Fluturat shijojne me ane te kembeve.
Delfinet flene me nje sy hapur.
Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,

Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

_________________
Nothing can be so amusingly arrogant as a young man who has just discovered an old idea and thinks it is his own.
**_THE GODFATHER_**
**_THE GODFATHER_**
WebMaster
WebMaster

Numri i postimeve : 114
Location : ITALIA
Registration date : 27/02/2008

Shiko profilin e anėtarit http://milan.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Kuriozitete Empty Re: Kuriozitete

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi